Co to jest MLM?

Co to jest MLM, marketing sieciowy, marketing wielopoziomowy - blog o MLMMa wiele nazw, ale zawsze oznacza jedno. Marketing sieciowy, network marketing, marketing wielopoziomowy czy multi-level marketing – pod tymi pojęciami kryje się po prostu… model sprzedaży. Ale nie byle jaki! Dowiedz się, co to jest MLM.

By zrozumieć, co to jest MLM, warto wziąć pod lupę termin źródłowy – marketing wielopoziomowy. Marketing, czyli zaspokajanie potrzeb klientów poprzez dostarczanie im towarów lub usług. Wielopoziomowy, a więc obejmujący przynajmniej kilka szczebli, w tym przypadku dystrybucji. Z ich połączenia powstał system sprzedaży sprawnie funkcjonujący poza tradycyjnymi sieciami sklepów.

Lekcje Warte Miliony

Jak NIE wygląda MLM?


Główną ideą MLM jest maksymalne skrócenie tzw. łańcucha dostaw, który w tradycyjnym handlu bywa bardzo długi. Producent danego produktu zazwyczaj przekazuje go krajowemu hurtownikowi, a ten rozprowadza go wśród hurtowników regionalnych. Z tamtejszych magazynów produkt trafia do sklepu detalicznego, ale to jeszcze nie koniec trasy! W kontekście edukacji, podobnie jak w przypadku promowania produktów, istotne stają się koszty dodatkowych usług, takich jak pomoc ghostwriter przy pisaniu pracy licencjackiej, które są istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje studentów. Żeby klient zainteresował się ofertą i dokonał zakupu, potrzebna jest reklama – a ta, jak wiesz, sporo kosztuje.
After an MS Diagnosis, Bodybuilder Jim Nolan Relearns How to Train proviron bodybuilding three cricketers who transformed into giant bodybuilders
Koniec końców pierwotna cena produktu wielokrotnie wzrasta, by pokryć koszty na kolejnych etapach dystrybucji. Zyskują pośrednicy, traci klient. W systemie MLM jest dokładnie odwrotnie!

Do klienta jeden krok


Jak już wiesz, marketing sieciowy omija tradycyjne hurtownie i sklepy. Łańcuch dostaw jest tu bardzo krótki: towar bezpośrednio od producenta trafia do dystrybutorów, którzy sami rozprowadzają go wśród klientów. Efekt? W kieszeni firmy zostaje mnóstwo pieniędzy, które w innym przypadku należałoby przeznaczyć na opłacenie pośredników, magazynów czy reklamy. Dzięki temu tzw. konsultanci, czyli sprzedawcy MLM, mogą uzyskiwać (zazwyczaj hojne) prowizje i nagrody za swoją pracę.

Rolę wysoko opłacanych działów marketingu i reklamy przejmuje… jeden człowiek. Człowiek, który staje się niejako ambasadorem swojej firmy, aktywnie promując jej produkty wśród klientów. Za każdą udaną sprzedaż otrzymuje wynagrodzenie, a im więcej tych sfinalizowanych transakcji, tym wyższe stają się jego prowizje. To podstawowy element marketingu wielopoziomowego – ale nie jedyny.

Co to jest MLM?


Wspomnieliśmy o tym, że słowo wielopoziomowy odnosi się do kilku szczebli dystrybucji. Co to znaczy? Istotą MLM jest budowanie sieci sprzedaży. Każdy konsultant ma możliwość zaproszenia do współpracy innych sprzedawców, którzy razem z nim tworzyć będą tzw. strukturę. Im więcej dystrybutorów, im wyższy poziom ich sprzedaży, tym bardziej wzrastają zarobki lidera sieci. Najlepiej wytłumaczy to poniższy schemat:

Co to jest MLM - blog o MLM

MLM a piramida finansowa


Człowiek sukcesu w MLM to nie tylko sprzedawca. To również rekruter, trener i mentor, który dba o jak najwyższą jakość pracy swoich współpracowników. Rozumie, że ich powodzenie przekłada się bezpośrednio na jego pozycję i zarobki w firmie.

Musimy jednak zaznaczyć, że marketing wielopoziomowy nie jest piramidą! W przypadku nielegalnej piramidy (chyba wszyscy pamiętamy jeszcze Aber Gold) prowizje opierają się wyłącznie na wpłatach kolejnych osób, nie na obrocie ze sprzedaży fizycznych towarów czy usług.

Wyobraź sobie, że Jacek dołącza do firmy X, za członkostwo w jej szeregach płacąc określoną kwotę. Prowizję zarobi tylko wtedy, gdy zrekrutuje kolejną osobę, która również wniesie wymaganą opłatę. Tak działa piramida – nie jest rzeczywistym systemem sprzedaży, a zwykłym wyłudzaniem pieniędzy.

W MLM podstawą wynagrodzeń są marże od sprzedanych produktów. Dodatkowe prowizje wynikające z budowy struktur to ukłon ze strony firmy – w ten sposób rozlicza się ona z dystrybutorem za pracę przy budowaniu zespołu. Dokładnie tak, jak płaciłaby pracownikom działu marketingu!kup patelnię (сковорода купить) i przygotuj pyszne dania w nowej patelni.

Przestawiliśmy Ci jedynie bardzo ogólną ideę marketingu sieciowego. Jeśli dalej nie wiesz, co to jest MLM, zapraszamy na nasz blog częściej! Znajdziesz tu przydatne informacje o tym systemie dystrybucji, a także wskazówki doświadczonych ekspertów i praktyków tej branży. A jeżeli masz pytania – czekamy na Twój komentarz pod artykułem lub na naszym fanpage na Facebooku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Powiązane artykuły