Jak dorobić na studiach? Przegląd firm sprzedaży bezpośredniej idealnych dla studentów

Studia kosztują – zwłaszcza, jeśli trzeba było wylecieć spod skrzydeł rodziców prosto do dużego miasta. Kosztują podręczniki, ale też zwykłe, studenckie przyjemności, jak piwo po zajęciach czy impreza w klubie. Wielu studentów samodzielnie się utrzymuje. W takiej sytuacji każdy grosz się liczy. A jak dorobić na studiach? Przygotowaliśmy listę firm sprzedaży bezpośredniej i MLM, idealnych dla młodych ludzi.

jak dorobić na studiach - firmy MLM - marketing sieciowy - blog o MLMZapytaliśmy naszych czytelników na Facebooku, które z firm marketingu sieciowego oferują:

Sztuka Przedsiębiorczości

  1. tanie produkty,
  2. niski próg wejścia,

tak, żeby student z 50 zł w portfelu mógł zacząć zarabiać. Na podstawie odpowiedzi wybraliśmy 8 takich organizacji.

Założenie: przeciętnemu studentowi zależy na tym, żeby dorobić sobie kilka stówek miesięcznie, nie wkładając w to dużo czasu. Skupiliśmy się więc na aspekcie produktowym – czyli na niedrogim asortymencie, który będzie łatwo sprzedać w grupie rówieśników. Bo sprzedaż bezpośrednia pozwala dorobić na studiach bez dużego zaangażowania, o ile dobrze wybierze się firmę. Kilkanaście złotych marży na jednym produkcie to fajna wizja dla kogoś, kto nie chce „bawić się w MLM-y”, a tylko poprawić stan swoich studenckich finansów. Na naszej subiektywnej liście nie bierzemy więc pod uwagę możliwości biznesowych, potencjalnych zarobków z budowania struktur konsumenckich itd. Piłka jest krótka: sprzedajesz – zarabiasz. Może nie kokosy, ale zawsze coś.

Bez zbędnego przedłużania, prezentujemy 8 firm, w których młody człowiek może bez problemu dorobić. Jeśli macie inne propozycje – czekamy pod adresem kontakt@blogomlm.pl (z uzasadnieniem).

Oriflame

Asortyment: kosmetyki, perfumy, akcesoria, suplementy diety

Wpisowe: 6,90 zł

Ceny produktów: od 3,90 zł

Marża podstawowa: 20%

Najczęstszy wybór wśród nastolatek i młodych dorosłych. Oriflame ma silną, rozpoznawalną markę, co czyni sprzedaż łatwiejszą, jednak z drugiej strony – konsultantek (rzadziej konsultantów) jest tak dużo, że chyba każdy zna „kogoś z Oriflamu”.

Avon

Asortyment: kosmetyki, perfumy, akcesoria, ubrania

Wpisowe: 0 zł

Ceny produktów: od 9 zł

Marża podstawowa: 15%

Kolejny klasyk sprzedaży bezpośredniej w Polsce. Każdy zna, większość lubi. Dużym ułatwieniem jest możliwość sprzedaży przez Internet, utrudnieniem – wysycenie rynku.

Prouve

Asortyment: perfumy, kosmetyki, chemia domowa

Wpisowe: 0 zł

Ceny produktów: od 12 zł

Marża podstawowa: 25%

Polska firma, specjalizująca się w perfumach. Ceny są niskie, jakość produktów nie budzi zastrzeżeń, a szata graficzna marki przyciąga młodych ludzi. Marża, czyli zarobek na pojedynczej sprzedaży, jest atrakcyjna, trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że najdroższy produkt w ofercie kosztuje zaledwie 65 zł – to jednocześnie duży plus i mały minus.

FM World

Fm world - jak dorobić na studiach - firmy MLM - marketing sieciowy - blog o MLMAsortyment: perfumy, kosmetyki, akcesoria, suplementy diety, kawy i herbaty, telefonia komórkowa, chemia domowa

Wpisowe: 35,90 zł

Ceny produktów: od 2,5 zł

Marża podstawowa: 30%

Firma o ugruntowanej renomie, z bardzo szerokim wachlarzem produktów. Znajdzie się coś zarówno na studencką, jak i bardziej „dorosłą” kieszeń. Ciekawostka: FM World wypuścił kilka własnych aplikacji mobilnych, co dla niektórych będzie dodatkowym atutem.

Souvre

Asortyment: kosmetyki, kolagen naturalny, perfumy, suplementy diety, chemia domowa

Wpisowe: 0 zł

Ceny produktów: od 14,27 zł

Marża podstawowa: 20%

Młoda, polska marka, oferująca produkty zarówno niedrogie, jak i luksusowe. Asortyment skierowany jest raczej do osób dojrzalszych, ale w ofercie znajdują się także standardowe produkty codziennego użytku.

TianDe

Asortyment: kosmetyki, perfumy, akcesoria, suplementy diety

Wpisowe: 0 zł

Ceny produktów: od 6,40 zł

Marża podstawowa: 35%

Wysoka marża i szeroki przekrój produktów przemawiają na plus. W Polsce firma wciąż nie jest bardzo znana, co może działać zarówno na korzyść, jak i niekorzyść sprzedawcy. Same produkty bywają dość unikalne, nietypowe i na pewno wyróżniają się na rynku.

Farmasi

farmasi - jak dorobić na studiach - firmy MLM - marketing sieciowy - blog o MLMAsortyment: kosmetyki, perfumy, chemia domowa

Wpisowe: 10,99 zł

Ceny produktów: od 15 zł

Marża podstawowa: 23%

Firma o tureckich korzeniach, skoncentrowana na kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, funkcjonująca w Polsce od zaledwie kilku miesięcy. Ceny są umiarkowane w kierunku wysokich, a produkty już zbierają pozytywne opinie.

Livioon

Asortyment: perfumy, kosmetyki, chemia domowa, suplementy diety

Wpisowe: 0 zł

Ceny produktów: od 12 zł

Marża podstawowa: 30%

Kolejna polska firma, zaczynająca od perfum i rozbudowująca swoją ofertę standardowo: o kosmetyki, suplementy, chemię domową. Ceny należą do umiarkowanych, a marka uchodzi za świeżą i nowoczesną.


Sprzedaż bezpośrednia to dobry sposób, żeby podreperować swój budżet. Oto nasza odpowiedź na pytanie, jak dorobić na studiach – ale jest jedno ALE.

Robiąc research do tego artykułu z niejakim zdziwieniem zauważyliśmy, że wiele firm sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego ma problemy z transparentnością. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach składy produktów czy warunki współpracy to podstawowe informacje, które powinny być łatwo dostępne. A jednak kilku organizacji, które „namierzyliśmy”, nie mogliśmy umieścić na liście, bo na przykład nie udało nam się dotrzeć do wysokości marży.

Więc pora na apel: wybierajcie firmę do współpracy mądrze. Zróbcie własny research, przetestujcie produkty i sprawdźcie, ile na nich zarobicie. I pamiętajcie: nie musicie budować żadnych sieci, jeśli nie chcecie. Jest to co prawda opcja bardziej dochodowa, ale nie jedyna. Wymiar współpracy zawsze zależy od was.

Powiązane artykuły